Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ważne Dni Dla Promocji Zdrowia

„Wiedza bez działania jest pusta, ale też działanie bez wiedzy jest ślepe.”                                                                                                 Jensen 1994

 

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.  Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

 • palenie tytoniu
 • brak lub mała aktywność fizyczna
 • niewłaściwa dieta
 • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

 • zakaz palenia w miejscach publicznych
 • propagowanie mody na niepalenie
 • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
 • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

 Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem ,,Ważnych dni dla promocji zdrowia”.  


STYCZEŃ


26 stycznia – Dzień Transplantologii

Data ta stanowi rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który wykonano 26 stycznia 1966 roku. Transplantacja jest dziedziną medycyny, która ratuje zdrowie i życie wielu pacjentów w schyłkowej niewydolności narządów. Polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie, podobnie jak przeszczep szpiku w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku (w tym różnych rodzajów białaczek).W Polsce co roku wykonywanych jest ponad 1,5 tys. przeszczepów, co jest wciąż za małą liczbą porównując z ilością osób oczekujących. Dzień Transplantologii ma na celu promowanie przeszczepów od zmarłych dawców. Przeszczep organów jest często jedyną i ostatnią szansą na uratowanie życia.

Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd

Dzień ten obchodzony od 1954 roku w ostatnią niedzielę stycznia. Chorobę Hansena (trąd) wywołuje bakteria podobna do gruźliczej, która atakuje zakończenia nerwów. Pierwsze objawy to brak czucia w miejscach, w których na skórze pojawiają się plamy, a przy dużej ilości bakterii – grudki i wrzody. W tym stadium choroba jest całkowicie wyleczalna, jednak nieleczona prowadzi do trwałych uszkodzeń ciała i utraty dłoni, stóp, wzroku. Choroba nie jest bardzo zaraźliwa, rozwija się przez długi czas, nie powodując żadnych symptomów, dlatego ciężko ocenić w początkowym stadium choroby, czy do zarażenia doszło. Dzieci są bardziej podatne na zarażenie niż dorośli. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie rocznie wykrywanych jest blisko 233 tys. przypadków trądu (dane z 2012 r.). W Indiach notuje się 58 proc. globalnych zachorowań na trąd. Wiele osób wyleczonych z trądu potrzebuje stałej opieki lekarskiej po ciężkich okaleczeniach stąd tak ważne jest uświadamianie ludzi o tym problemie.


LUTY


4 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony podczas Światowego Szczytu do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą Prezydenta Francji i Dyrektora Generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Nowotwory są dziś chorobą cywilizacyjną i są dużym zagrożeniem i problemem w krajach rozwiniętych i zamożnych. Ważnym działaniem w prewencji nowotworów jest uświadamianie ludzi o czynnikach ryzyka rozwoju raka oraz negatywnych zachowaniach, które mogą wpływać na rozwój chorób nowotworowych. W ramach tzw. „białej soboty” wszystkie chętne osoby mogą skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych, które tego dnia są świadczone w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych oddziałów NFZ.

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego to święto chrześcijańskie, które jest obchodzone na całym świecie 11 lutego. Dzień został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Celem utworzenia Święta była chęć zwrócenia uwagi na cierpienia duszy i ciała, stworzenie jednego dnia poświęconego modlitwie i refleksjom nad pacjentami. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na zapewnienie lepszej opieki chorym, zmniejszenia cierpienia chorych zarówno na płaszczyźnie ludzkiej jak i duchowej oraz promocję wolontariatu.

14 lutego – Dzień Chorego na Padaczkę  

Dzień chorego na padaczkę obchodzony jest 14 lutego, w Dzień Św. Walentego, który jest również patronem osób z epilepsją. Padaczka jest najczęstszą chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w Polsce co roku choruje na nią ok. 400 tysięcy, a na świecie około 50 milionów ludzi co stanowi około 0,5-1% populacji. Padaczka może być zarówno wrodzona, jak i nabyta, jednak przyczyny zachorowania często nie są zdiagnozowane. Spowodowana jest zaburzeniem funkcjonowania mózgu podczas, których dochodzi do niekontrolowanych wyładowań komórek nerwowych. Leczenie polega na systematycznym przyjmowaniu leków. Chorzy dzięki terapii mogą prowadzić normalne życie. Jeśli jesteś świadkiem napadu padaczki wystarczy postępować wg instrukcji pierwszej pomocy; 1) zachowaj spokój, 2) ułóż chorego na boku, 3) udrożnij drogi oddechowe, odchylając głowę lekko do tyłu, 4) podłóż mu coś miękkiego pod głowę, żeby uchronić ją przed urazem, 5) nie wkładaj mu niczego między zęby, 6) nie krępuj jego ruchów, 7) jeśli zasnął po napadzie, nie budź go, 8) napad powinien ustąpić po 2-3 minutach, jeśli się przedłuża – wezwij pogotowie ratunkowe. Nie bądźmy bierni, gdy ktoś potrzebuje nagłej pomocy!

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony 23 lutego 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest promocja wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń psychicznych, zachęcenie wszystkich chorych do leczenia oraz zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych. Depresja jest schorzeniem dotykającym ludzi w każdym wieku niezależnie od zawodu, ponadczasowym i stającym się ogromnym problemem w krajach rozwiniętych, które zmagają się z dużą ilością stresu i małym wsparciem rodziny i przyjaciół. Od kilkunastu lat w krajach Europy można zaobserwować stały i wyraźny wzrost przyjęć do szpitala z powodu depresji. W Polce co dwunasta osoba choruje na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest na czwartym miejscu w rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Choroba jest często lekceważona i uważana za zwykłą chandrę a może prowadzić do poważnych konsekwencji a nawet samobójstw. Informacji o pomocy można szukać na stronach: Forum Przeciw Depresji (www.forumprzeciwdepresji.pl). 


MARZEC


1 marca – Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością – obchodzony jest by zwrócić uwagę społeczeństwa na doniosłość problemu jakim jest otyłość. Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich 20 lat występowanie otyłości potroiło się. W tej chwili na świecie nadwagę lub otyłość ma ponad połowa dorosłych i jedna piąta dzieci. W Polsce problem dotyczy 20% dorosłych, a osób z nadwagą i otyłością jest ponad 50%. Wśród dzieci ponad 16% ma problem ze zbyt dużą wagą. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest przyczyną chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych oraz zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Redukcja masy ciała i zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to najprostsze metody walki z otyłością. Dzięki obniżeniu wagi ciała można zredukować nadciśnienie tętnicze, obniżyć poziom cukru i cholesterolu LDL oraz uzyskać lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną.

8 marca – Światowy Dzień Nerek

W roku 2019 Światowy Dzień Nerek przypada na 8 marca (piątek). Dzień ten został  ustanowiony w 2003 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Na świecie ponad 500 milionów osób cierpi z powodu choroby  nerek, jest to w przybliżeni jedna na dziesięć osób. Ponad 4 miliony osób w Polsce cierpi na schorzenia nerek. 80 000 umiera przedwcześnie z powodu jej następstw, problem w tym, że choroby te nie są rozpoznawane we wczesnym etapie. Pacjenci często trafiają do nefrologów gdy mają już przewlekłą niewydolność nerek, ratunkiem dla nich jest uciążliwe dializowanie albo przeszczep nerki. Specjaliści podkreślają, że choroby nerek można skutecznie leczyć i opóźniać stan przewlekłej niewydolności. Warunkiem jest wczesne wykrycie uszkodzeń, których najczęstszą przyczyną jest cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

18 marca – Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu to wciąż mało znane święto, choć mózg jest jednym z najważniejszych ludzkich organów i powinniśmy traktować go z większym uznaniem. Święto ma na celu popularyzację wiedzy na temat mózgu, przedstawianie najnowszych badań naukowych na jego temat. Funkcjonowanie mózgu nadal pozostaje dla człowieka nieodkrytą do końca tajemnicą. Jest organem, który steruje całym ciałem, jego śmierć jest równoznaczna ze śmiercią całego organizmu. w tym dniu warto zastanowić się nad pracą mózgu i nad tym, ile wykorzystujemy jego możliwości. Pierwszy Europejski Dzień Mózgu był obchodzony 18 marca 1998 w wielu krajach Europy, również w Polsce. Celem ustanowienia takiego dnia jest propagowanie wiedzy i informacji na temat mózgu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania badań neurologicznych. Mózg odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ludzki mózg składa się z ponad 25 miliardów komórek nerwowych. Wszystkie komórki są ze sobą połączone przez włókna nerwowe a komunikacja między nimi jest możliwa dzięki neuroprzekaźnikom. Komórki nerwowe są bardzo wrażliwe, stąd długotrwałe przebywanie w niesprzyjających warunkach, nie dostarczając mu niezbędnych produktów i substancji może prowadzić do uszkodzenia mózgu i zniszczenia niektórych komórek. Udowodniono, że niektóre nasze zachowania wpływają na pojawiające się choroby mózgu, tak jak: spożywanie alkoholu, palenie papierosów, używanie środków nasennych i uspokajających, niedostateczne ukrwienie mózgu, niedoczynność tarczycy, depresja, stres, niewłaściwe odżywanie oraz brak wysiłku intelektualnego Popularnymi chorobami mózgu są choroba Parkinsona i Alzheimera.

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

Pierwszy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, ogłoszony przez Down Syndrome International, odbył się 21 marca 2006 roku  w Singapurze, a od 2012 roku Święto odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Zespołu Downa w 2006 roku. Organizatorem i koordynatorem było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej troski „Jeden Świat" w Białymstoku. Zespół Downa jest chorobą genetyczną, wrodzoną spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nieprzypadkowo wybrano datę 21 marca. Dwadzieścia jeden i trójka to zapis wady genetycznej, jaka występu u osób chorych, tzw. trisomia-21. W Polsce nie są prowadzone dokładne statystyki

Trzecia niedziela marca

Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy. Wydarzeniem, które zapoczątkowało ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą. Święto to ma na celu zarówno kształtowanie świadomości dotyczącej problemów osób niepełnosprawnych, jak i walka z wykluczeniem społecznym i dążenie do równouprawnienia. Integracja społeczna od zawsze była kluczową kwestią dla właściwego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Jak donosi Międzynarodowa Organizacja Zdrowia, około miliard ludzi żyje z jakąś formą niepełnosprawności, z czego około połowa nie ma dostępu do właściwej opieki medycznej, w tym rehabilitacji, w wielu przypadkach umożliwiającej względny powrót do zdrowia. Co więcej, wraz ze starzejącą się populacją w wielu krajach liczba osób niepełnosprawnych stale rośnie. Dlatego nie mniej ważne od działań ustawodawczych są ludzkie gesty solidarności i troski, czyli bezinteresowna pomoc milionów wolontariuszy na świecie.

24 marca – Światowy Dzień Gruźlicy

W 1993 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że gruźlica stanowi zagrożenie dla zdrowia ludności na całym świecie i jest nią zakażona 1/3 populacji. Zdaniem WHO w 2015 roku na tę chorobę zapadło ponad 10 milionów osób! Jest to zastraszająca liczba chorych. Ponad połowa przypadków została odnotowana w Indiach, Indonezji, Nigerii, Pakistanie, Chinach oraz w Afryce Południowej. Warto podkreślić, iż ok. 3 miliardów ludzi z całego świata należy do grupy osób zarażonych prątkiem gruźlicy . Wśród tej grupy zachoruje ok. 15% osób. Należy dodać, że osoby, które są nosicielami wirusa HiV znacznie częściej chorują na gruźlicę. Z danych zaczerpniętych z Internetu wynika, iż w 2014 roku w Polsce na gruźlicę zachorowało 6698 osób.  większość zarejestrowanych zachorowań na gruźlicę, to gruźlica płuc (95%). Prątki gruźlicy mogą jednak uaktywniać się także w skórze, układzie oddechowym, moczowo-płciowym, nerwowym lub w kościach, węzłach chłonnych, stawach i osierdziu. W ostatnim czasie znacznie nasiliła się częstotliwość występowania opornych na działanie leków postaci choroby, które, z kolei, mają tendencję do ewoluowania w odmiany jeszcze bardziej zjadliwe. Obchody Dnia mają na celu podnieść świadomość ludzi o światowej epidemii gruźlicy i zwiększyć świadomość o czynnikach ryzyka i możliwościach infekcji.

26 marca – Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości obchodzony jest w ostatni poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne. Celem obchodzonego Dnia Trzeźwości jest promowanie ruchów abstynenckich i działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie negatywnych skutków ubocznych alkoholu i choroby alkoholowej. Problem alkoholizmu jest złożony i oprócz osób bezpośrednio chorujących, dotyka także najbliższą rodzinę, a nierzadko dzieci alkoholików. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, alkoholizm to pierwotna, przewlekła choroba charakteryzująca się zaburzeniami kontroli nad piciem, nadmiernym spożywaniem alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji, które często powodują zakłócenia racjonalnego myślenia.

Ważne adresy, telefony

 

 ,tel. 801 14 00 68  – strona internetowa i telefon. Informacje i konsultacje dla rodziców i młodzieży, którym picie alkoholu, zażywanie narkotyków lub inne zachowania o cechach uzależnienia utrudniają funkcjonowanie i porozumiewanie się ze sobą.

https://116111.pl/problemy/czym-jest-uzaleznienie,aid,105, tel. 116 118 – strona internetowa  i telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

http://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa - wykaz placówek leczenia uzależnień –  z podziałem na województwa.

http://www.aa.org.pl/regiony/index010.htm – wykaz mityngów AA w poszczególnych regionach.

 


KWIECIEŃ


2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu

Obchody dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból; zaburzenie pokrewne, o łagodniejszym przebiegu to zespół Aspergera. Autyzm dziecięcy jest chorobą objawiającą się całościowym zaburzeniem rozwoju i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania mózgu. Dzieci mają problemy z komunikacją, wyrażaniem uczuć oraz budowaniem związków społecznych. Dzięki obchodom Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu międzynarodowa polityka i działania nabierają jednakowego charakteru, co przyczynia się do efektywniejszej współpracy. Autyzm poddaje się różnym formom leczenia (zwłaszcza oddziaływaniom behawioralnym, edukacyjnym), które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych, ale nie jest w pełni uleczalny – zaburzenie to utrzymuje się do końca życia.

7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia

Dzień ten został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Oficjalnie święto jest obchodzone od 1950 roku - w rocznicę powstania WHO. Głównym celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zdrowotne na całym świecie. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego – hasło przewodnie w 2019 roku to ,, Zdrowie dla wszystkich”- Powszechna Opieka Zdrowotna : wszędzie dla każdego. Zdrowie dla wszystkich to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "

 • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.
 • Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.
 • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".
 • Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.

 .7 kwietnia – Światowy Dzień Chorego Psychicznie

Światowy Dzień Chorego Psychicznie organizowany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 7 kwietnia 1992 roku. Inicjatywa ta, z jednej strony ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób dotkniętych chorobami psychicznymi, a z drugiej dostarczenie informacji na temat samych chorób, procesie ich leczenia oraz możliwych skutkach w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Występowanie chorób psychicznych jest coraz częstszym zagadnieniem poruszanym w obszarze zdrowia publicznego, głównie z powodu ciągłego wzrostu liczby osób dotkniętych tym problemem. W Polsce można zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch dekad podwoiła się liczba osób cierpiących na lżejsze i cięższe choroby psychiczne. Alarmujący jest również fakt, że coraz częściej problem ten dotyczy dzieci. Najczęściej występującymi w Polsce chorobami psychicznymi są; choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia i depresja. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Z kolei na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych, cierpi 50 mln ludzi na świecie, w tym 400 tys. w Polsce.  Osobom z problemami natury psychicznej poświęcono w roku aż cztery dni. W kwietniu obchodzą Światowy Dzień Chorego Psychicznie, w październiku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, we wrześniu Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, a w lutym Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

11 kwietnia – Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona

11 kwietnia to data urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. W roku 1997 Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona, działając przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona. Choroba Parkinsona to powoli postępująca zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która ma charakter samoistny. Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną zanikiem komórek nerwowych w mózgu, które produkują dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe przesyłanie sygnałów odpowiedzialnych za pracę mięśni, postawę i ruch. Z nieznanych przyczyn komórki nerwowe w mózgu ulegają degeneracji i obumarciu, co sprawia, że stężenie dopaminy w mózgu nie jest wystarczające Klasyczne objawy zewnętrzne choroby to m.in. spowolnienie, sztywność mięśni, czy też drżenie kończyn w spoczynku. W Polsce na parkinsonizm choruje około 90 tys. osób, większość z nich przekroczyła 50 rok życia. Szacuje się, że do 2040 roku na święcie będzie 12 milionów osób z chorobą Parkinsona. Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

15 kwietnia - Światowy Dzień Trzeźwości

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Alkoholizm to jedna z najpoważniejszych i najpowszechniejszych chorób jaka nęka wszystkie narody, bez względu na stopień rozwoju państwa, bogactwa czy ustrój polityczny. Niesie za sobą negatywne skutki zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, przyczyniając się do wzrostu przestępczości oraz rozwoju patologii społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu szkodliwego spożycia alkoholu umiera ok. 3,3 milionów ludzi na całym świecie (dane WHO na 2012 rok). W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Jak wynika z innych statystyk, każda osoba na naszym globie powyżej 15  roku życia, spożywa średnio 6,2 litra czystego alkoholu rocznie, czyli 13,5 gramów dziennie (dane WHO na 2010 rok). Większy odsetek osób pijących w nadmiarze, obserwuje się głównie w krajach wysoko rozwiniętych ekonomicznie. Jak pokazują dane, statystycznie kobiety piją mniej i rzadziej, niż mężczyźni. Należy pamiętać, że nieleczony alkoholizm jest chorobą śmiertelną.

17 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

 Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat hemofilii oraz innych chorób krwi. Wyróżniamy trzy postacie hemofilii: łagodną, umiarkowaną i ciężką. Postać choroby jest uzależniona od poziomu czynnika krzepnięcia krwi. U zdrowego człowieka poziom czynnika VIII lub IX wynosi od 50 do 150 proc. W łagodnej postaci hemofilii wynosi on od 5 do 30 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. U takich osób może wystąpić długotrwałe krwawienie po operacji chirurgicznej lub w wyniku poważnego zranienia. Umiarkowana postać hemofilii to 1–5 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. W tym wypadku życie chorego jest już bardziej skomplikowane. Możliwe jest występowanie długotrwałego krwawienia po operacji lub po poważnym zranieniu. Ciężka postać hemofilii to 1 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. W tym wypadku dochodzi do częstego krwawienia do stawów i mięśni. Szczególnie narażone są stawy kolanowe, skokowe i łokciowe. Krwawienia mogą występować bez zauważalnej przyczyny i dochodzi do tego nawet raz lub dwa razy w ciągu tygodnia. Dzięki rozwojowi medycyny nawet chorzy na ciężką postać hemofilii mogą prowadzić normalny tryb życia. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych chorych, wobec których już od drugiego roku życia stosuje się specjalną profilaktykę. Hemofilia to choroba genetyczna, należy podkreślić, iż kobiety są tylko nosicielkami (przekazują tę chorobę potomstwu), natomiast chorują mężczyźni.


MAJ


5 maja – Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został zainicjowany 5 maja 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. 5 maja w krajach europejskich obchodzony jest również Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Poszanowanie drugiego człowieka, dostrzegania w nim trudu życia, troska o godność, o którą sam nie da rady zawalczyć – to priorytet moralny, który powinien dominować w każdym z nas. Niestety, realia nadal niepokoją. Osoby z zaburzeniem intelektualnym traktujemy z dystansem. W środowisku nie są mile widziane od najmłodszych lat. Bywają obiektem niewyobrażalnych upokorzeń słownych, w czynach dawkowanych przez zdrowych rówieśników. Brak przekazu o szacunku wobec słabszego kolegi w domach rodzinnych niesie ogromne przykrości tym, którzy bez swojej winy zostali ograniczeni w normalnym funkcjonowaniu. Niepełnosprawnością ma przypomnieć społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w codziennym życiu

30 maja - Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Rozsiane po raz pierwszy obchodzony był 27 maja 2009 roku. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia była Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego (MSIF) wspierana przez krajowe towarzystwa zrzeszające chorych na stwardnienie rozsiane i ich bliskich. Stwardnienie rozsiane zostało po praz pierwszy opisane przez francuskiego neurologa Jeana Martina Charcota w 1868 roku. Choroba, ta ma podłoże autoimmunologiczne oparte na autoagresji. W jej przebiegu komórki układu odpornościowego atakują zdrowe komórki tworzące mielinę, która osłania komórki nerwowe i ich wypustki. Prowadzi to do utraty zdolności przekazywania przez nie bodźców, co powoduje upośledzenie funkcji nadzorowanych przez uszkodzone nerwy.  Do typowych objawów występujących w tej chorobie zalicza się m. in. kłopoty z utrzymaniem równowagi, problemy zw. koordynacją ruchową, zaburzenia czucia oraz problemy ze wzrokiem. W późniejszej fazie może dojść do zawrotów , upadków, problemów zw. z obniżeniem napięcia zwieracza. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje około 60 tysięcy osób, na świecie jest ich ok. 2,5 miliona.

31 maja – Światowy Dzień Bez Papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa organizowany przez Światową Organizację Zdrowia od 1987 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. W Polsce obchody tego dnia organizowane są od 1991 roku. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej na temat zdrowotnych następstwach używania tytoniu, zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia bez dymu tytoniowego. Palenie tytoniu należy do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko nowotworów oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego.

WAŻNE!!!

Nikotyna może pobudzać wzrost już istniejącego nowotworu przez nasilenie tzw. angiogenezy (tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, odżywiających guza), wskutek czego może stać się on bardziej agresywny. Nauka potwierdza też, że nikotyna w ilościach równoważnych tej, jaka znajduje się we krwi palacza po wypaleniu jednej paczki papierosów, pobudza podziały komórkowe, i że z tego właśnie względu rak piersi częściej daje przerzuty do płuc u tych kobiet, które palą papierosy. Na całym świecie tytoń zabija prawie 6 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów. W Polsce co roku umiera ponad 50 tysięcy osób z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu, w tym prawie 25 tysięcy z powodu nowotworów. Zaprzestanie palenia tytoniu to najlepsze co można zrobić dla swojego zdrowia.

CIEKAWOSTKA !!!

Śmierć za papierosa

Jak wiadomo, w wielu krajach (w tym w Polsce) nie można w miejscach publicznych palić papierosów. Mimo to, dla wielu palaczy kary za ten proceder nie są specjalnie odstraszające. Dawniej jednak nie kończyło się na mandacie. I tak np. w Rosji za cara Michała Fiodorowicza Romanowa od 1634 roku karą za palenie była chłosta w gołe pięty. Recydywiści musieli liczyć się z obcięciem nosa. Za trzecim razem palacz płacił najwyższą cenę, a więc skazywany był na śmierć. Zakaz ten zniósł dopiero w 1697 car Piotr I Wielki. W osmańskiej Turcji za wąchanie tytoniu rozcinano wargi, natomiast osobom złapanym na paleniu tytoniu wpychano przez nos fajkę a potem je wieszano.


CZERWIEC


1 czerwca – Dzień bez Alkoholu

Polskie święto, ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Szacuje się, że blisko 5 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a około 900 tysięcy jest uzależnionych i wymaga specjalistycznego leczenia. Prawdziwe społeczne spustoszenie sieje alkohol w rękach młodych ludzi – alkoholowa inicjacja następuje u młodzieży coraz wcześniej. Stopniowo, acz powoli rośnie również spożycie wina, co może sygnalizować przemiany w świadomości społecznej Polaków i ich stosunku do alkoholu. Trudno jednak mówić o sukcesie, skoro każdego roku na świecie mamy do czynienia z zatrważającą liczbą 2,5 miliona zgonów.

14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa to ogólnoświatowe święto mające na celu uhonorowanie i podziękowanie ludziom, którzy oddają swą krew nieodpłatnie, aby podzielić się najcenniejszym darem ze wszystkich – darem życia. Myślą przewodnią Światowego Dnia Krwiodawstwa jest złożenie podziękowań tym wszystkim, którzy oddają swą krew z własnej woli, nie oczekując żadnej nagrody poza osobistą satysfakcją z ratowania czyjegoś życia. Data 14 czerwca to dzień urodzin Karla Landstainera, zdobywcy nagrody Nobla za odkrycie układu AB0. W Polsce istnieje szczególne zapotrzebowanie na krew Rh ujemną, ponieważ posiada ją jedynie 15% populacji. Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18 – 65 lat o wadze minimum 50 kilogramów, u której po wywiadzie medycznym i skróconym przedmiotowym badaniu lekarskim nie stwierdzono przeciwwskazań do donacji.

24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę – jest jednym ze sposobów informowania i edukacji społeczeństwa na temat zapobiegania i leczenia osteoporozy. Najbardziej na ryzyko zachorowania narażone są kobiety i osoby starsze. Szacuje się, że w Polsce na osteoporozę choruje około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60 roku życia. Osteoporoza uwarunkowana jest genetycznie oraz jest powiązana ze stylem życia (siedzący tryb życia, dieta uboga w wapń i witaminę D oraz używki). Wskazane jest, aby już po 35 roku życia wykonywać corocznie densytometrię (pomiar masy kostnej przy użyciu promieni rentgenowskich), zwłaszcza w przypadku częstych złamań kości. Osteoporoza (gr. osteon – kość; łac. porus – otwór, dziura) jest przewlekłą chorobą układu szkieletowego polegającą na zmniejszeniu masy kostnej, przez co kości są bardziej podatne na złamania

26 czerwca – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

7 grudnia 1987 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Zgodnie z definicją Komisji Ekspertów WHO, narkomania to „stan psychiczny, a czasem także fizyczny, wynikający z interakcji między żyjącym organizmem, a lekiem, charakteryzujący się zmianami zachowania lub innymi reakcjami, które zawierają przymus brania leków w sposób ciągły lub okresowy, w celu uniknięcia złego samopoczucia związanego z ich brakiem". Uzależnienie od środków psychoaktywnych zyskało rangę problemu globalnego w latach 80. Zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie. Około 200 milionów osób używa narkotyków przynajmniej raz w roku, a 25 milionów cierpi z powodu uzależnienia. Corocznie na świecie 200 tysięcy osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem narkotyków.


LIPIEC


28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby (WZW) obchodzony jest 28 lipca (od 2010 roku), w rocznicę narodzin lekarza i laureata Nagrody Nobla - profesora Barucha Samuela Blumberga, który odkrył Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B oraz wynalazł przeciwko niemu szczepionkę. Problem wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C dotyka, co 12–tą osobę na świecie. Większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV i HBV wykrywane są przypadkowo lub po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość lub rak wątrobowo - komórkowy. Zakażenie WZW typu B oraz typu C następuje najczęściej podczas wykonywania zabiegów medycznych lub kosmetycznych na skutek przerwania ciągłości skóry. Na świecie żyje około 400 milionów osób zakażonych WZW typu B lub WZW typu C. W Polsce mamy do czynienia z sytuacją jeszcze bardziej zatrważającą: wirusem B zakażonych jest ponad pół miliona osób, wirusem typu C ok. 700 tysięcy, z czego większość nie zdaje sobie sprawy, że ma HCV oraz że może zarażać innych. Dotychczas zdiagnozowano wirusa typu C u około 50 tys. osób. Reszta żyje w groźnej nieświadomości i zagrożeniu życia swojego i otoczenia. Obecnie zakażenia wirusami wątroby uznawane są za jedne z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych.

CIEKAWOSTKA !!!

    Symbolem Światowego Dnia WZW są małpki. Ich celem jest ukazanie reakcji społeczeństwa względem WZW. Pierwsza z nich to Mizary, która zakrywa oczy. Kolejna Kikazaru, która zatyka uszy, a ostatnia Iwazaru zasłania usta. Jest to dobitna aluzja do tego, jak zachowują się ludzie wobec WZW

 


WRZESIEŃ


9 września – Światowy Dzień FAS – alkoholowego zespołu płodowego

Światowy Dzień FAS przypada zawsze 9.09 i rozpoczyna się punktualnie o godz. 9.09. Dziewiątki to symbol ciąży; FAS z angielskiego tłumaczy się jako Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome – FAS). Jest on skutkiem wpływu alkoholu na płód w czasie ciąży. W efekcie u dziecka może rozwinąć się opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, zaburzenia psychologiczne. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ok. 30 proc. polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży. FAS jest jednostką chorobowa w 100% możliwa do uniknięcia, wystarczy, że kobieta w ciąży powstrzyma się od picia alkoholu w każdej, nawet niewielkiej ilości.

 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – druga sobota września (w 2019 roku przypada na 14.09.) – ustanowiony przez organizację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie ludzkie. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem.

 

15 września – Europejski Dzień Prostaty

Europejski Dzień Prostaty – obchodzony po raz pierwszy w 2006 roku, a ustanowiony był przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego. Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45 roku życia. Dotyka ok. 30 proc. mężczyzn po 50 roku życia  i aż 80 proc. po 80 roku życia.  Ma najczęściej charakter pierwotny (nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty), a to oznacza, że wcześnie wykryty może być wycięty razem z gruczołem zanim nastąpi przerzut do innego narządu lub do kości. Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na niechlubnej liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce.

21 września – Światowy Dzień Alzheimera

Na świecie jest ponad 36 milionów chorych na chorobę Alzheimera, naukowcy szacują, że do 2050 r. liczba zachorowań zwiększy się trzykrotnie W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko 250 tys. ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. Choroba Alzheimera polega na zanikaniu komórek mózgowych, co skutkuje utratą pamięci, zmianą osobowości oraz zaburzeniami orientacji i objawia się z reguły po 65 roku życia. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca – ostatnia niedziela września. Głównym Organizatorem jest Światowa Federacja Serca z siedzibą w Genewie skupiająca 6 organizacji kardiologicznych o zasięgu kontynentalnym, 53 narodowe Fundacje Serca i 81 Towarzystw Kardiologicznych krajów z całego świata, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Tego dnia organizowane są pokazy, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać resuscytację. Uczestnicy mają szansę doskonalić swoje umiejętności na tak zwanych fantomach. Zdaniem ekspertów, dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego ważne jest, aby każdy człowiek wziął udział w takich spotkaniach. Niezwykle ważne jest samodzielne udzielanie pierwszej pomocy zanim dotrze karetka. Światowy Dzień Serca ma za zadanie zdopingować ludzi na całym świecie do prowadzenia zdrowego trybu życia, a w szczególności do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i kontrolowania wagi swojego ciała, oraz rzucenia palenia. Zdrowy styl życia znacznie redukuje ryzyko chorób, a według najnowszych badań efekty mogą być już widoczne po 6 tygodniach. Światowa Federacja Serca szacuje, że do 2030 roku, choroby układu krążenia będą powodować 23 miliony zgonów rocznie.

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących - ostatnia niedziela września

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących obchodzony w ostatnią niedzielę września, jest upamiętnieniem pierwszego kongresu Światowej Organizacji Głuchych, który odbył się w 1951 roku. Święto wieńczy Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy osób niesłyszących. Ponadto ma na celu wzbudzenie zainteresowania społeczeństwa osiągnięciami osób głuchoniemych. Nadal ogromnym problemem pozostaje edukacja dzieci niesłyszących, dlatego ważne jest, uświadamianie ludziom, że głuchoniemi mają takie same prawa do rozwoju i współżycia w społeczeństwie, co osoby słyszące. Głuchota polega na utracie zdolności słyszenia i rozróżniania dźwięków. Co ważne, nie jest chorobą, a jedynie objawem lub skutkiem schorzeń ucha, nerwu słuchowego lub dróg nerwowych ośrodkowego układu nerwowego. Głębokość upośledzenia słuchu szacowana jest na podstawie progu słyszalności wyrażonego w decybelach. W przebiegu głuchoty stosowane jest leczenie przyczynowe zmian zapalnych lub operacyjne. Możliwe jest zapobieganie jedynie głuchocie neurosensorycznej, która może powstać w wyniku infekcji różyczką lub grypą, poprzez stosowanie odpowiednich szczepionek. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się.


PAŹDZIERNIK


Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet umiera na raka jest zbyt późne wykrycie choroby. Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata . Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonywać bezpłatne badanie piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarz specjalistę. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 13 tys. przypadków zachorowań. W porównaniu z innymi krajami ryzyko zachorowania na raka piersi w Polsce można określić jako średnie – statystycznie co 16 Polka zachoruje na tę chorobę. Niepokojące jest wysokie tempo wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe piersi u kobiet w Polsce i proporcjonalne do wzrostu zachorowalności, rosnące dane o umieralności kobiet z powodu tej choroby. Oznacza to małą poprawę wyleczalności kobiet chorych na raka piersi w Polsce, niższą niż w wielu innych krajach. Głównym powodem, dla którego nadal wiele kobiet umiera na raka piersi w większości przypadków jest zbyt późne wykrycie choroby, najczęściej gdy jest już w zaawansowanym stadium, z przerzutami. W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne.

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło dzień 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto zostało ustanowione po to, aby zwrócić uwagę na problemy osób starszych. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do ukazania procesu starzenia się jako naturalnego procesu, który nie musi wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji, do zerwania ze stereotypem zrównującym wiek dojrzały z niedołężnością i niesamodzielnością. Inicjatywa zwraca uwagę na potrzeby oraz problemy, z jakimi zmagają się seniorzy. Wskazuje się na konieczność ułatwienia osobom starszym wykonywania codziennych obowiązków oraz dostępu do opieki medycznej i nieograniczonego życia społecznego i kulturowego. Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia, a według prognoz w roku 2020 będzie ich miliard. W Polsce żyje obecnie ponad 6 milionów seniorów. Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora i 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora.

1 października - Międzynarodowy Dzień Walki z WZW C

Dzień został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy stowarzyszeń pacjentów i cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Podstawowym celem tej inicjatywy była chęć zwrócenia uwagi na chorobę, która staje się coraz poważniejszym problemem współczesnego świata (wg WHO na świecie zakażonych jest około 400 milionów ludzi). WZW C nazywane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u 20% chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Od 2008 roku WHAD odbywały się corocznie, w dniu 19 maja, w 2010 roku WHO formalnie uznało Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, organizacja przyjęła dzień obchodów – 28 lipca. W Polsce znane są wszystkie trzy terminy obchodów: 19 maja, 28 lipca i 1 października.

Światowy Dzień Wzroku

Drugi czwartek października – Światowy Dzień Wzroku. Pierwsze obchody Światowego Dnia Wzroku odbyły się w Polsce w 2006 roku pod patronatem prof. Zbigniewa Religi. Światowy Dzień Wzroku skupia uwagę na problemach ludzi słabo widzących. Co pięć sekund jeden dorosły mieszkaniec kuli ziemskiej traci wzrok, 160 milionów ludzi na świecie cierpi na zaburzenia widzenia, z czego 39 milionów to osoby niewidome.  Wadę wzroku ma dziś połowa dorosłych Polaków. Osoby niewidome mają cztery specjalne dni w roku. Również w październiku obchodzą Międzynarodowy Dzień Białej Laski, miesiąc później Międzynarodowy Dzień Niewidomych, a w styczniu dzień urodzin Ludwika Braille’a.

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego – organizację, której celem jest promocja zdrowia psychicznego, zajmowanie się profilaktyką leczenia zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, a także leczeniem i opieką nad osobami z tego typu schorzeniami. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest obchodzony w ponad stu krajach na całym świecie, w tym także w Polsce. Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 350 milionów ludzi. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do zachwiania relacji w rodzinie, pogorszenia sytuacji w pracy, zerwania więzi społecznych. Często osoba z zaburzeniami psychicznymi jest izolowana przez środowisko. Późna diagnoza, brak właściwej opieki medycznej i społecznej, to główne problemy dotyczące ochrony zdrowia psychicznego.

18 października – Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Święto ustanowione w 2000 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS). Ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa, a tym samym zwiększenie się odsetka osób po 50 roku życia należy uświadamiać ludzi, że menopauza i andropauza są naturalnymi stanami fizjologicznymi organizmu, charakteryzującymi się występowaniem uciążliwych objawów, które dzięki odpowiedniej wiedzy można złagodzić bądź wyeliminować. Światowa Organizacja Zdrowia, podkreśla iż zarówno zbilansowana dieta, jak i odpowiednia aktywność fizyczna w okresie przekwitania pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, na tym etapie życia. W Polsce jest około 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn po 50 roku życia, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie jest 1,2 mld kobiet i 1 mld mężczyzn.

.22 października – Światowy Dzień Osób Jąkających się

Światowy Dzień Osób Jąkających się – Ustanowiony został w lipcu 1998 roku podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, aby zwrócić uwagę społeczeństw na skalę i skomplikowanie problemu, jakim jest jąkanie, z którą boryka się ponad 60 milionów osób na świecie. Wiele z nich spotyka się na co dzień z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, co bardzo często przyczynia się do ich wyobcowania, a niekiedy nawet depresji, co zdecydowanie utrudnia terapię. Jąkanie się, czyli zaburzenie płynności mowy pojawia się zazwyczaj między 4 a 8 rokiem życia i nasila wraz z wiekiem. Obecnie szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy ponad 500 tysięcy osób. Nieznana jest dokładna przyczyna jąkania.

24 października - Dzień Walki z Otyłością

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 2010 roku obchodzony jest Dzień Walki z Otyłością. Ze statystyk prowadzonych przez WHO wynika, iż problem otyłości jest tak duży, że śmiało można mówić o epidemii. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie. Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest drugim – po paleniu tytoniu – powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30% zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania blisko 40% nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi. Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie i obecnie wynosi 17%. Otyłość jest poważną chorobą, spowodowaną nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Na świecie z powodu schorzeń związanych z nadwagą  i otyłością co roku umiera 2,5 miliona ludzi.


LISTOPAD


14 listopada – Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy

Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy – obchodzony jest od 1991 roku w dniu 14 listopada, kiedy przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga – odkrywcy insuliny (w Polsce obchodzony również 27 czerwca w rocznicę odkrycia insuliny). Światowy Dzień Cukrzycy jest ogólnoświatową akcją poświęconą tematowi cukrzycy – głównym celem akcji jest zwiększenie wśród ludzi świadomości odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych). Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się podwyższonym poziomem cukru we krwi na skutek nieprawidłowego produkowania lub działania insuliny. Ważne jest wczesne jej wykrycie, gdyż nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak: uszkodzenie wzroku, nerek, serca, nerwów, a także amputacje kończyn. Odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna oraz prawidłowa masa ciała to czynniki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby.

17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakaz palenia w miejscach publicznych.

19 listopada – Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

Dzień 19 listopada – obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). W tym dniu zwraca się uwagę opinii publicznej na coraz większą częstotliwość występowania, także w Polsce, tej choroby oraz skalę zagrożeń z nią  związanych. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) polega na zwężeniu dróg oddechowych. Osoba, która doświadcza obturacji (zwężenia) oskrzeli, odczuwa duszność, ucisk w klatce piersiowej, ma świszczący oddech. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu  POChP co roku umiera na świecie ponad 2,75 miliona ludzi. W Polsce na POChP cierpi ponad 2 miliony osób, co roku umiera na nią blisko 15 tysięcy, a ponad 10 milionów jest zagrożonych tą chorobą z powodu palenia papierosów, które jest jej główną przyczyną.


GRUDZIEŃ


1 grudnia – Światowy Dzień AIDS  

W 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła na dzień 1 grudnia obchody Światowego Dnia AIDS.  Obecnie liczba osób żyjących z HIV/AIDS przekracza 41 milionów. W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2015 r. zakażenie wykryto u 19 tys. 524 osób, jednak eksperci szacują, że liczba osób zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3 tys. 282 osoby; 1 tys. 313 osoby zmarły. Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV, rocznie wykrywa się ok. tysiąca nowych zakażeń. AIDS czyli Zespół Nabytego Niedoboru Odporności, stanowi ostatni etap zakażenia wirusem HIV. W tym stadium choroby, dochodzi do wyniszczenia organizmu. Obchody te mają także wpierać opiekę i leczenie osób chorych na AIDS na całym świecie, a w szczególności w krajach, w których występowanie problemu jest powszechne. Jeden na trzech zakażonych nie zdaje sobie sprawy z faktu zakażenia wirusem HIV. Stosunkowo wczesne wykrycie choroby i odpowiednio dobrane leczenie pozwala na prowadzenie przez osobę chorą regularnego trybu życia i funkcjonowanie w społeczeństwie. Ogromnie ważne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie.

3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W 1992 roku, Zgromadzenie Ogólne proklamowało Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i wyznaczyło datę jego obchodów na 3 grudnia. W Polsce mamy około 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przede wszystkim po to, aby uwrażliwić społeczeństwo na problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, oraz uświadomić jakie korzyści mogą płynąć z integracji tych osób z całym społeczeństwem. Należy więc zadbać o to, by ta grupa społeczna miała równe szanse i równe prawa. Kluczową datą dla osób niepełnosprawnych jest 13 grudnia 2006 roku. W tym dniu bowiem, na 61 sesji Zgromadzenia Ogólnego przyjęto Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych.

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza- z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku. W 2001 roku był obchodzony Międzynarodowy Rok Wolontariatu. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF, poświęcają swój czas i energię, dają wsparcie, nadzieję nie oczekując nic w zamian. Szacuje się, że obecnie około 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

 

Europejski Tydzień Autyzmu

Europejski Tydzień Autyzmu – obchodzony jest od lat 90 XX wieku w pierwszym tygodniu grudnia,  w którym przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu (ETA). Jest on okazją do nagłośnienia problemu autyzmu. Obchody koordynuje Autism Europe, organizacja działająca pod patronatem Unii Europejskiej, współpracująca m.in. z WHO. Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób zmagających się z tym problemem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby. W społecznej świadomości autyzm kojarzony jest z dziećmi i to one wzbudzają największe zainteresowanie, jednak na względzie trzeba mieć także osoby dorosłe borykające się z tą chorobą.

 

Wersja XML